پیدا می شوی

 

دائو د جینگ یا تائو ت جینگ. اثر لائوتسه یا لائودزو. پست سوم است. به مذاقم رو به راه است. بی رنگی است. لامسب لازبان است. مفتون هیچ است. گفتن را تباه کردن می‌داند. به هیچ احترام می گذارد. به تهینا. به عدم. فرّار است. هر لباس جفنگی را به راحتی نمی‌شود به تنش دوخت. اصلا نمی‌دوزد. فهمش سخت است. خطرناک است. «بی عمل دائو سامان می‌دهد.» بی عمل است و سامان می‌دهد! چقدر چنگ زده‌ایم  و کانه خر در گل بیشتر فرو رفته‌ایم. رهایی دارد. نه نفی نه ایجاب. نه حذف، نه آویزانی. چه لحظه‌ها که به فاک فنا رفت به خاطر آویزانی. شدند، شدیم. به خالی احترام می‌گذرد. چقدر زباله کردیم و پر شدیم و  بی دلیل. چه جاه طلبیم.  فهمش سخت است. به راحتی می‌تواند لغلغه زبان کسی شود که بویی نبرده از آن و الکی ورش می‌زند. و یا عامل شود به انفعال و گندیدگی.  «زن توانی بود؟» جمله‌ای از همین کتاب. تبار تغییر به نرینگی نمی‌رسد؟ تحلیل، مردانه نیست؟ تغییر، مردانه نیست؟ وادادگی‌ی عاملانه، زنانه نیست؟  یک چیز دیگر. لام تا کام که می‌خواهیم حرفی بزنیم مدام دست و پا جمع می‌کنیم که مبادا از جایی کسی .... می‌خواهم بگویم هایدگر قطعا دائو خوانده. «چرا چیزها به جای این که نباشند، هستند؟» جمله مرکزی هایدگر در «متافیزیک چیست؟». از هگل گرفته. اما به خدا دائو خوانده.اما مهم نیست اصلا. چرا باید گفت کش رفته؟( اصلا استاد یک جا عین به عین قصه شناگری و دانش شنا را از کیرکگور گرفته. مهم است مگر؟) یا مثلا  اصلا چرا بگوییم؟ که گفتن تباه می‌کند. چقدر گوش‌ها که سکوت را نفهمید. چرا بسازیم الکی و بر اساس‌اش میل کنیم؟  یک چیزی هست فقط که نیست. توی کلمات نیست. فاز به فازش که بدهی همین طور می‌غلطی. سرخوش می‌غلطی. آهنگ به آهنگش که بشوی و گوش‌اش بدهی، پیدا می‌شود؛ پیدا می‌شوی. چقدر کلمه بازی!  کو گوش شنوا؟ ولی پیدا می‌شود. بی‌گشتن. پیدا می‌شوی.

/ 4 نظر / 25 بازدید
ز.ب

گويا هايدگر دائو خوانده و حتی می خواسته آن را به آلمانی برگرداند (‌که نشده .) شايد کتاب «هايدگر و تفکر شرقي»‌ (‌نديده ام و نمی دانم مال کيست ) بتواند کمکی بکند. آخر گشايشی شد (‌در فهم عدم هايدگر ) که حس می کنم شبيه «هیچ » دائو نیست . و شايد ربطی هم به آن نداشته باشد . زيبا بود .

مجید کاظمی

به رضا از نوع مختاری/ جالب نوشتی/ نه خوب نوشتی/ اصلا بی خیالش/ فقط تو رو خدا../ امان از این عکاسا که وبلاگشونو نمی شه بالا آورد/ امان از این نویسنده ها که فکر می کنند هرچی ریزتر بنویسن بیشتر به چشم می آن/ ایشالا عینک گرفتم راحت می شی/ آقا جان کی گفته خدا دائو چنگ می خوانده/ بنده از طرف ایشان تکذیب می کنم/ ایشان فعلا مشغول چیز دیگر هستند/ بله/ دارن وبلاگ بنده رو می خونن/ وبلاگ ؛من فقط برای سایه خودم می نویسم؛ به روز شد/ اینقدر هم فونتت رو ریز نکن آقا جان!

نیروانا

سلام. آدرس‌تون رو ميل بزنين بفرستم.

عطا(يك تمرين كننده فالون دافا از ایران)

با سلام و درود به همه جويندگان حقيقت... ميخواستم پيشنهاد بدم در زمينه بودا یا دائو شدن و روشن بینی در مورد متد تزکيه فالون دافا يک تحقيقی داشته باشيد. حقيقت نيکخواهی بردباری(فالون دافا) www.falundafa.com